Welcome

Anti Essays offers essay examples to help students with their essay writing.

Sign Up

Afganistan – O Co Chodzi Naprawdę? Essay

  • Submitted by: alexfurmanek
  • on November 12, 2012
  • Category: Social Issues
  • Length: 805 words

Open Document

Below is an essay on "Afganistan – O Co Chodzi Naprawdę?" from Anti Essays, your source for research papers, essays, and term paper examples.

Afganistan – o co chodzi naprawdę?

Na granicy między rejonem Bliskiego Wschodu, a częścią kontynentu zwaną Azją Centralną istnieje miejsce zapomniane przez bogów, ludzi i media. Miejsce, w którym łzy i rozpacz mieszają się z gorzkim smakiem piachu i pyłu. Miejsce, w którym znaczenia tak modnych dziś w Europie pojęć jak stabilność, pokój czy zrównoważony rozwój nie poznał w istocie prawie nikt. Bo nikt ich nigdy namacalnie nie doświadczył.
Afganistan to kraj wysokich gór, ponad połowa jego powierzchni wznosi się powyżej 2000 m n.p.m.   Ciągną się tu pasma: Hindukusz, Pamir i Karakorum. Klimat jest tutaj trudny i ostry, tak jak charakter zamieszkujących tu ludzi. Dużą część tego kraju zajmują stepy i pustynie. Życie jest tu ciężkie i bez wielkiej polityki, a jej niechlubny udział stwarza tu prawdziwe piekło na ziemi. Nie było tak jednak zawsze. Według afgańskich legend, kiedy wszechmocny Bóg stwarzał Świat zauważył, że brak jest życia w samym środku Eurazji. Cisnął więc w to miejsce skrawki rozmaitych rzeczy które pozostały mu jeszcze w dłoniach. Tak powstał Afganistan – „bijące serce Azji”.
Termin „Serce Azji” określać ma położenie kraju, pomiędzy wielkimi regionami kontynentu: Bliskim Wschodem, Azją Centralną i Azją Południową. Ludzie żyli tu niegdyś godnie i dumnie, choć nie jest prawdą, że wojownicze plemiona Afganistanu nie zostały nigdy podbite.   Podobno do dziś udało się tego dokonać tylko jednemu człowiekowi – Aleksandrowi Wielkiemu. Jednak nawet on nie zdołał utrzymać Afganistanu na długo. Mówi się nawet, że tak naprawdę nigdy nie zainstalował w kraju swojej władzy, a tylko przez niego przemaszerował.
Na przestrzeni wieków wielu śmiałków próbowało skraść „bijące serce Azji”, ale pozostało ono niewzruszone. W dużej mierze o trudnym losie Afganistanu zdecydowało jego strategiczne położenie. Aleksander określał go mianem bramy do Indii, Brytyjczycy widzieli w nim korytarz do skarbów Kokandu, Samarkandy, Buchary i Chiwy, a ZSRR najlepszą drogę do...

Show More


Citations

MLA Citation

"Afganistan – O Co Chodzi Naprawdę?". Anti Essays. 11 Dec. 2018

<http://parimatch-stavka7.com/free-essays/Afganistan-O-Co-Chodzi-Naprawde-347517.html>

APA Citation

Afganistan – O Co Chodzi Naprawdę?. Anti Essays. Retrieved December 11, 2018, from the World Wide Web: http://parimatch-stavka7.com/free-essays/Afganistan-O-Co-Chodzi-Naprawde-347517.html


RSS-Feed dieses Forums anzeigen | Bernard-jou Iwaku Sub Indo Batch Eps 1-12 Lengkap | - Episode : 03