Welcome

Anti Essays offers essay examples to help students with their essay writing.

Sign Up

Avrupa Borc Krizi Essay

Open Document

Below is an essay on "Avrupa Borc Krizi" from Anti Essays, your source for research papers, essays, and term paper examples.

Avrupa Borç Krizi İncelemesi - Yönetici Özeti
Ercan Karasu / Kayhan Turhan / Devrim Barış Acar – EMBA 2011
Avrupa Borç Krizi tarihçesi ve krize yol açan sebepler
Avrupa Borç Krizi, AB üyesi ve para birimi Euro olan bir grup ülkenin yüksek borçlarını yeniden finanse edememesi olarak özetlenebilir. Bu ülkeler Portekiz, İspanya, Yunanistan, İtalya ve İrlanda olarak listelenebilir.   Kriz, ilgili ülkelerin bankalarını ve devletlerini etkilemektedir.
Avrupa borç krizini, 2008 yılında Amerika’da oluşan mortgage krizi ile ilgili olsa da krizin asıl sebepleri genel olarak yanlış mali politikalar ve bazı ülkeler için(İspanya, İrlanda), Amerika benzeri bir konut sorunuyla da ilişkilendirilmesi yanlış olmayacaktır.
1999 yılında ortak para birimine geçen 17 ülkeden ekonomik olarak daha zayıf olan devletler kendilerini bir anda bir kredi cennetinde bulmuşlardır. Bu ülkeler çok düşük faizlerle kendi içlerinden erişemedikleri kaynaklara Almanya, Fransa gibi ülkelerin banka ve devletleri aracılığıyla erişebilmişlerdir.
Asıl sorun bu düşük faizli kredilerin çekilmesi değil, nerelerde kullanıldığı olmuştur.   Bu ülkeler, yanlış mali politikalar sebebiyle aldıkları kredileri karlı yatırımlara dönüştürülememiştir. Geri dönüşü düşük veya eksi yönde gelişen emlak sektörü yatırımları ve yüksek devlet harcamaları gibi sebeplerle, alınan krediler etkin kullanılamamıştır.
Bu ekonomilerin gittikçe yükselen Cari Açık/GSYH oranları gittikçe piyasalardan kredi almada zorlukları getirmiş ve sonunda gelinen oranlarla (>%7), ödenmesi çok zor oranlara çıkmıştır. Yeniden borçlanamadıkları için vadesi gelen borçlarını ödeyememe durumları oluşmaya başlamıştır.   Bu durumda merkez bankası devreye girmiş ve %1 faizli 3 yıllık kredilerle piyasaya, bankalara likidite sağlamıştır fakat bu piyasaları rahatlatmamış, PIIGS ülkelerinin borçlanma maliyetlerini düşürmemiştir.

Kriz ülkeleri ve Türkiye için Borç/GSYH oranları
Sadece sorunlu ülkelerle sınırlı kalmayan kriz, Euro bölgesini tamamen etkisi...

Show More


Citations

MLA Citation

"Avrupa Borc Krizi". Anti Essays. 14 Dec. 2018

<http://parimatch-stavka7.com/free-essays/Avrupa-Borc-Krizi-384640.html>

APA Citation

Avrupa Borc Krizi. Anti Essays. Retrieved December 14, 2018, from the World Wide Web: http://parimatch-stavka7.com/free-essays/Avrupa-Borc-Krizi-384640.html


11:55 (2016) DVDRip Full English Movie Watch Online Watch 11:55 (2016) DVDRip Full English Movie & Download Free. English Movie 11:55 (2016) DVDRip Full Cast and Crew Details. Film Name :- 11:55 (2016) DVDRip Film Directed By :- Ari Issler, Ben Snyder Film Written by: Victor Almanzar, Ari Issler Starring of the Film :- Victor Almanzar, Shirley Rumierk, Elizabeth Rodriguez Genres -: Crime, Drama Origin Country -- USA Film Language -- English   Option -1 NetuTV Player 1 Option -2 WatchVideo Player 2 Option -3 Openload Player ... | Lampada di segnalazione | Amazon.ca eGift Cards