Welcome

Anti Essays offers essay examples to help students with their essay writing.

Sign Up

Imkb Hesap Essay

Open Document

Below is an essay on "Imkb Hesap" from Anti Essays, your source for research papers, essays, and term paper examples.

MKB Hisse Senetleri Piyasası Endeksleri, Borsa’da işlem gören hisse senetlerinin fiyat ve getirilerinin bütünsel ve sektörel bazda performanslarının ölçülmesi amacıyla oluşturulmuştur.
1996 yılı sonuna kadar sadece İMKB-100, Mali ve Sınai sektör endeksleri hesaplanmakta iken, 1997 yılı başından itibaren sektör ve alt sektör endeksleri hem fiyat hem de toplam getiri olarak hesaplanmaya başlanmıştır.
İMKB Fiyat Endeksleri tüm seans süresince, getiri endeksleri ise sadece seans sonunda hesaplanmakta ve yayınlanmakta olup, İMKB Ulusal-100 Endeksi Ulusal Pazar için temel endeks olarak kullanılmaktadır.
1986 yılında 40 şirketin hisse senedi ile başlayarak zamanla sayısı 100 şirketin hisse senedi ile sınırlanan Bileşik Endeksin (İMKB-100) devamı niteliğindedir. Ulusal Pazar’da işlem gören menkul kıymet yatırım ortaklıkları hariç, hisse senetlerinin seçim kriterleri ve dönemsel değerleme ve değişiklikler bölümlerinde belirtilen şartlara göre seçilmiş hisse senetlerinden oluşmakta olup, İMKB Ulusal-30 ve İMKB Ulusal-50 hisse senetlerini otomatik olarak kapsamaktadır.
İndeksler 2000 yılında hesaplanmaya başlanmıştır
IMKB endekslerinin hesaplanmasında en son tescil edilmiş fiyatlar kullanılır. Şirketin piyasa değeri, eski ve yeni hisse senetlerinin fiyatları ayrı olarak dikkate alınır. İMKB endeksleri, endeks kapsamında bulunan şirketlerin, aynen saklamada bulunanlar hariç, Takasbank saklamasında bulunan hisse senetlerinin toplam piyasa değerleri ile ağırlıklı olarak hesaplanır. Hisse senetlerinin piyasa değerlerinde, arz-talep şartlarının haricinde meydana gelen değişikliklerden dolayı, endekslerde düşüş veya yükselme olmasını engellemek amacıyla, endeks hesaplama formülünün paydasında düzeltme yapılarak devamlılık sağlanır.
Yabancı yatırımcılar açısından bütün İMKB endeksleri ABD doları ve EURO bazlı olarak da hesaplanmaktadır.
İMKB Hisse Senetleri Piyasası Endekslerinin Hesaplama Yöntemi
İMKB Endeksleri, endeks kapsamında bulunan şirketlerin, aynen saklamada...

Show More


Citations

MLA Citation

"Imkb Hesap". Anti Essays. 11 Dec. 2018

<http://parimatch-stavka7.com/free-essays/Imkb-Hesap-383151.html>

APA Citation

Imkb Hesap. Anti Essays. Retrieved December 11, 2018, from the World Wide Web: http://parimatch-stavka7.com/free-essays/Imkb-Hesap-383151.html


The Sims FreePlay v5.26.1 APK | Bootsschuhe | Tokyo ESP