Welcome

Anti Essays offers essay examples to help students with their essay writing.

Sign Up

Monet Essay

  • Submitted by: adem5544
  • on January 8, 2013
  • Category: Arts and Music
  • Length: 350 words

Open Document

Below is an essay on "Monet" from Anti Essays, your source for research papers, essays, and term paper examples.

Claude Monet
  Claude Monet, Fransız empresyonist ressamdır. Oscar-Claude Monet olarak da bilinir. İzlenimcilik terimi, Monet’in İzlenim: Gün Doğumu adlı resminden gelmektedir. İzlenimcilik, modern resim sanatındaki ilk büyük devrimci harekettir. Monet, resimlerinde fırça darbeleriyle oluşturduğu değişik renklerde noktalarla istediği izlenimi uyandıracak renk ve ışık etkisini yaratmayı başarmıştır.
    Adolphe ve Louise-Justine Monet’in çocuğu olarak Paris’te dünyaya geldi. Babası onun aile mesleği olan bakkallğa devam etmesini istiyordu, fakat annesi şarkıcı olan Claude sanatçı olmak istiyordu. 1851 Nisanı’nda Le Havre’de ortaokula başladı. Önceleri 10-12 Fransız fangına sattığı karakalem karikatürleriyle çevresinde tanındı. İlk çizgi derslerini , Jacques-Louis David’in öğrencisi olan Jacques-Francois Os-chard’dan aldı. Bu dönemde, Eugene Boudin ile tanıştı. Boudin, Monet’ye yağlı boya kullanmayı ve açık ortamlarda resim tekniğini öğretti.
    Louvre’u ziyaret etmek için Paris’e geldiğinde, birçok ressamın eski ustaları taklit ettiğine tanık oldu. 1862’de Paris’te Charles Gleyre’in öğrencisiyken, üniversitedeki geleneksel resim anlayışı Monet’de hayal kırıklığı yarattı. Bu dönemde, Auguste Renior, Frederic Bazille ve Alfred Sisler ile tanıştı. Birlikte resme yeni yaklaşımlarını paylaştılar, ışığın açık havada yarattığı etkiyi resme parçalanmış renkler ve seri fırça darbeleriyle aktardılar. Bu daha sonraları empresyonizm olarak adlandırıldı.
    Monet, 1923’te katarakt sebebi ile iki kez ameliyat olmuştur. Katarakt olduğu süreçte yaptığı resimlerin genel olarak kırmızı tonlarda olduğunu görürüz, bu katarakt hastalarının görüş biçiminin karakteristiğidir. Monet, 5 Aralık 1926’da, 86 yaşındayken akciğer kanseri nedeniyle ölmüş ve Giverny kilisesi mezarlığına gömülmüştür.  
    Empresyonizm’e değinecek olursak, 19. Yüzyılda Fransa’da ortaya çıkan ve başta resim olmak üzere bütün sanat dallarını etkileyen bir akım. Doğadaki unsurların kişinin içinde oluşturduğu...

Show More


Citations

MLA Citation

"Monet". Anti Essays. 16 Dec. 2018

<http://parimatch-stavka7.com/free-essays/Monet-384497.html>

APA Citation

Monet. Anti Essays. Retrieved December 16, 2018, from the World Wide Web: http://parimatch-stavka7.com/free-essays/Monet-384497.html


Space Amoeba (1970) | Jobs - Job Search - Careers | care 2018 1080p hdtv hevc x265 rmteam mkv